Zawory mieszające Concept by Womix

2017-03-03
Zawory mieszające Concept by Womix

 

Asortyment Concept, który dostarcza Womix pozwala na regulację instalacji C.O. (centralnego ogrzewania). Marka współpracuje z Grupą Instal-Konsorcjum już od ponad 10 lat, dzięki czemu ma pewność, że produkty, które oferuje trafiają do wielu odbiorców. Co więcej wspomniana współpraca sprawia, że poznajemy potrzeby użytkowników i stawia im czoła. Powodzeniem marki jest to, że bez problemu przekształca się z importera w producenta. Stawiając na najwyższą jakość produktów i prostotę ich montażu marka jest w stanie oszczędzić czas każdego klienta.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym są zawory mieszające Concept GZM?
  2. Co warto wiedzieć o systemach grup pompowych DN 25 i DN 32?
  3. Czym jest system MIX-BOX DN 20?

logo Concept i Womix Comfort Controls

Czym są zawory mieszające Concept GZM?

Zawory mieszające Concept GZM pozwalają regulować czynnik grzewczy w instalacjach centralnego ogrzewania. Zbudowane są z korpusu, grzyba oraz pokrywy zaworu mieszającego. Poszczególne części stworzono z wysokiej jakości kutego mosiądzu CW617N. Za uszczelnienie wałka (występuje jako uszczelnienie dynamiczne) odpowiadają standardowo O-ringi EPDM. Największym atutem gwintowanych zaworów mieszających GZM jest możliwość wyboru spośród szerokiej gamy produktowej — zawory te występują w zakresie średni między 2'' a ¾''. Co więcej, chcąc dopasować zawór do projektowanej lub istniejącej już instalacji, wykonujemy mieszacz dla kilku kv dla tej samej średnicy. Przykładem może być tutaj średnia ¾'', która występuje dla trzech różnych wykonań — dla wartości kv 4, 6 i 8.

Dodatkowym atutem zaworów GZM, który jest ceniony przez ekspertów, jest czerwona skala odpowiedzialna za wizualizację położenia grzyba zaworu. Dzięki niej możliwa jest ocena stopnia zmieszania czynnika. Skalę wykonani dwukierunkowo — od 0 do 10 i odwrotnie. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie właściwej wizualizacji w momencie różnego sposobu zamontowania zaworu. Istotne jest to, że łatwy sposób przestawienia skali, czynność tę może wykonać nie tylko wykwalifikowany instalator, ale także użytkownik instalacji.

Zawory mieszające GZM zostały stworzone w sposób, który pozwala im na samodzielną pracę. Ich możliwości można w pełni wykorzystać, jeśli zostaną zamontowane wspólnie z siłownikami obrotowymi GS (należy je podłączyć do automatyki kotłowej).

system DN32 Concept

Co warto wiedzieć o systemach grup pompowych DN 25 i DN 32?

Systemy grup pompowych DN 25 i DN 32 wykorzystuje się w średnich i dużych układach centralnego ogrzewania (C.O.).

Dyrektywa Unii Europejskiej, która mówi o energooszczędności pomp obiegowych spowodowała, że marka musiała na nowo spojrzeć na izolację grup pompowych. Nowe, energooszczędne pompy wyposażono w elektronikę. Co więcej, posiadają także wyświetlacz, który przedstawia np. pobór mocy. Dlatego też podczas opracowywania nowej izolacji położyliśmy duży nacisk na ochronę urządzenia przed nadmierną temperaturą, jaka może być wytwarzana przez część zawierającą elektronikę. Właśnie dlatego w izolacji znajduje się otwarta przestrzeń. Rozwiązanie to pozwala na to, by bez zdejmowania warstwy izolacyjnej obserwować i w razie potrzeby zmieniać ustawienia pompy. Izolacja dostępna w tej ofercie jest taka sama dla grup pompowych DN 25 i DN 32. Co więcej, wykonując niewiele czynności, można ją także dostosować do wielu innych rodzajów pomp, a także wtyczek elektrycznych. Jak zatem widać — rozwiązanie to może poniekąd nosić miano uniwersalnego. Jeżeli grupa będzie montowana samodzielnie, można ją zainstalować na ścianie. W tym wypadku wystarczy użyć jedynie dwóch kołków rozporowych.

Należy pamiętać, że izolacja jest tylko obudową grupy pompowej. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co znajduje się w środku. Każda grupa pompowa wyposażona została w dwa zawory kulowe, które dodatkowo posiadają termometr. Jeden dodatkowo ma wmontowany zawór zwrotny (który instalowany jest na powrocie). Istotne jest to, że w grupie DN 25 jest możliwość wyłączenia funkcji zaworu zwrotnego. Wystarczy obrócić rączkę o 45°. Jest to niezwykle przydatne, jeśli chce się napełnić i odpowietrzyć instalację centralnego ogrzewania.

Zawór mieszający obrotowy, który znajduje się w grupie GP-T wyposażono w bypass. Wykorzystuje się go do stałego ograniczenia temperatury wody, która odpowiedzialna jest za zasilenie instalacji. Co więcej, opracowując konstrukcję zaworu mieszającego zadbaliśmy także o jego uniwersalność. Oznacza to, że można go zamontować w grupie zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Istotne jest to, że w tym wypadku nie tylko można zamówić odpowiednio przygotowaną grupę, ale także przy niewielkim nakładzie pracy samodzielnie zmienić stronę zasilającą. Grupy GP (czyli te, które nie są wyposażone w zawór mieszający) zarówno te o średnicy DN 25, jak i DN 32 wyposażono w zawór kulowy na zasilaniu (pod pompą). Dzięki temu elementowi możliwa jest szybka wymiana pompy, bez konieczności spuszczania wody z całej instalacji. Grupy GP-TC 25 posiadają termostatyczny zawór mieszający (którego zakres regulacji wynosi między 20 a 47 lub 35 a 60°, kv 2,7), dzięki czemu można je stosować do regulacji stałotemperaturowej niewielkich instalacji, np. ogrzewania podłogowego. Każdą z grup można zamówić w wersji bez pompy lub z pompą — w tym wypadku Wilo lub Grundfos.

Systemy grup pompowych wyposażone są dodatkowo w zwrotnice hydrauliczne, rozdzielacza, a także inne produkty preferencyjne. Pracując nad katalogiem staraliśmy się przedstawić klientowi wszystkie możliwości, jak również stworzyć asortyment uniwersalny, który będzie pasował do wielu zastosowań.

Zwrotnice hydrauliczne ZH wyposażono w odpowietrznik wyposażony w zawór stopowy, tulejkę nurnikową wykorzystywaną pod czujnikiem temperatury, komplet śrubników żeliwnych, zawór spustowy oraz — w zależności od tego, jaki model zostanie wybrany — uchwyt naścienny albo stopę montażową. Rozdzielacze zostały stworzone z myślą o klientach i ich oczekiwaniach, a także ich wygodzie podczas montażu grup pompowych (rozdział medium na poszczególne strefy grzewcze). Proponowane systemy grup pompowych mogą pracować w kotłowniach, których moc wynosi do 350 kW. Postawiliśmy na produkcję wielu rodzajów rozdzielaczy, które różnią się między sobą wymiarami profili stalowych oraz różnymi typami przyłączy. 

Czym jest system MIX-BOX DN 20?

System MIX-BOX DN 20 to kolejna propozycja marki, którą przeznaczyliśmy dla układów centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Jest to kompletny system instalacyjny, który został zamknięty w stalowej szafce. Doskonale sprawdza się w niewielkich układach centralnego ogrzewania. Wspomniany system montuje się pod wiszącym kotłem centralnego ogrzewania. Rozwiązanie to pozwala na sterowanie dwoma lub nawet trzema obiegami grzewczymi. MIX-BOX wyposażono w rozdzielacz centralnego ogrzewania, w który dodatkowo wbudowano minizwrotnicę hydrauliczną obsługującą dwa lub trzy obiegi grzewcze, a także grupy pompowe posiadające lub nie posiadające zaworu mieszającego. W tym wypadku zawór mieszający może być obrotowy — wyposażony w siłownik elektryczny lub termostatyczny. Proponowane grupy pompowe wyposażone zostały w energooszczędną pompę elektroniczną marki Grundfos lub Wilo.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat opisywanych produktów, zachęcamy do zapoznania się z katalogiem, który znajduje się w zakładce karty katalogowe.

Concept MIX_BOX

Artykuł napisany na podstawie materiału z Biuletynu IK Edycja WIOSNA 2017.

Autor: Aneta Wojtczak

pixel