Kompaktowy magnetyczny separator zanieczyszczeń z efektem cyklonu

2018-07-11
Kompaktowy magnetyczny separator zanieczyszczeń z efektem cyklonu

Giacomini jest jednym z największych producentów armatury w Europie, spod którego ręki wyszedł kompaktowy separator zanieczyszczeń R146C, który obecnie jest dostępny pod marką Concept. Rozwiązanie to wyróżnia się na rynku pod względem łatwości i uniwersalności instalacji oraz prostoty konserwacji. Co więcej, cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest trójstopniowy proces pozwalający usuwać zanieczyszczenia.

Sławomir Grzesik, www.concept.ik.pl, www.giacomini.com

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest separator zanieczyszczeń Giacomini R146C?
  2. W jaki sposób można zamontować separator zanieczyszczeń Giacomini R146C?

Aktualnie produkowane urządzenia grzewcze takie jak pompy ciepła, grupy pompowe, czy kotły posiadają coraz bardziej precyzyjne (a co za tym idzie — także bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia) podzespoły. Dlatego też producenci muszą zwracać większą uwagę na czystość i jakość czynników grzewczych. Wielu producentów jasno określa wymogi z tym związane w przekazywanych wraz z urządzeniami kartach gwarancyjnych. Dlatego też istnieje wiele powodów, dla których istotne jest, aby chronić elementy oraz całą instalację przed zanieczyszczeniami, które mogą znajdować się w czynnikach systemów grzewczych.

separator zanieczyszczeń Giacomini R146C

Czym jest separator zanieczyszczeń Giacomini R146C?

Separator zanieczyszczeń Giacomini R146C to urządzenie, które łączy w sobie funkcje, które do tej pory ciężko było spotkać w jednym rozwiązaniu. Wspomniana część posiada zarówno separację, jak i filtrację, która została wzbogacona o efekt cyklonu. Całość połączono z magnesem, który bezpośrednio oddziałuje na strumień cieczy.

Wyposażenie separatora w silny, a także odporny na działanie wysokich temperatur magnes (nawet do 130°C) oraz umiejscowienie go w górnej części osadnika (dokładnie w strumieniu przepływu) sprawia, że separator doskonale przechwytuje rozproszone cząstki żelaza oraz zatrzymuje je do czasu okresowego czyszczenia całego systemu.

Wewnętrzna geometria separatora pozwala na wprowadzenie przepływającego czynnika w ruch wirowy, który dzięki sile odśrodkowej pozwala oddzielić pozostałe zanieczyszczenia i osadzić je na dnie urządzenia, a także siatce filtrującej, którą wykonano ze stali nierdzewnej, która wyróżnia się na rynku niespotykaną na rynku gęstością 300 mikronów.

separator zanieczyszczeń Giacomini R146C

W jaki sposób można zamontować separator zanieczyszczeń Giacomini R146C?

Opatentowane rozwiązanie korpusu przyłącza, jakie oferowane jest w separatorze Giacomini, pozwala na przystosowanie go do uniwersalnego montażu:

  • kątowego — np. wprost pod kotłem wiszącym z instalacją podtynkową;
  • osiowego — w poziomych i pionowych odcinkach rurociągów.

Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zastosowanie i umieszczenie urządzenia praktycznie w każdym miejscu w instalacji poszczególnych systemów grzewczych.

Omawiany w tym wpisie separator wykonano z niklowanego mosiądzu, który poza estetycznym wyglądem jest jeszcze wytrzymały i niezwykle trwały. Dzięki specjalnej budowie zapewnia niezmienną odporność, nawet jeśli warunki pracy są ekstremalne (wysokie temperatury do 130°C oraz ciśnienie nawet do 10 bar).

Dolna część osadnika została wyposażona w zawór spustowy, który umożliwia okresowe czyszczenia. Dodatkową zaletą jest możliwość całkowitego demontażu poszczególnych elementów, które wchodzą w skład separatora. Istotne jest także to, że wspomniane zalety techniczne sprawiają, iż separator R146C nie dopuszcza do dużych strat ciśnienia, a co więcej — powoduje zmniejszenie przepływu wody przez instalację (wszystko za sprawą dużej powierzchni filtra, który powoduje, że współczynnik kV pozostaje więcej, niż zadowalającym poziomie, nawet jeśli dochodzi do silnego zanieczyszczenia).

Mówiąc o separatorze R146C nie można przejść obojętnie obok procesu czyszczenia, który jest niezwykle prosty. Użytkownik musi jedynie usunąć magnes, odczekać chwilę, aby znajdujące się w środku zanieczyszczenia opadły na dno, a następnie otworzyć zawór spustowy, który pozwoli usunąć wszelki brud. Jeżeli zabrudzenia są duże, okresowo należy także oczyścić znajdujący się w urządzeniu filtr.

Magnetyczny separator zanieczyszczeń wyposażony w cyklon R146 jest produktem, który wpisuje się w najwyższe standardy wykonywania instalacji i co więcej — jest niezbędnym elementem każdej z nich. Jego zastosowanie pozwala na przedłużenie żywotności oraz bezawaryjną pracę instalacji, a także urządzeń grzewczych.

Przeczytaj także:

Autor: Aneta Wojtczak

pixel