Concept by Womix - nowe systemy grup pompowych DN 25 do 40 i 73 kW

2018-09-05
Concept by Womix - nowe systemy grup pompowych DN 25 do 40 i 73 kW

Budowa nowoczesnych domów sprawia, że kotłownie są coraz mniejsze, przez co brakuje miejsca, gdzie można byłoby bezpiecznie umieścić asortyment potrzebny do stworzenia centralnego ogrzewania. Wychodząc naprzeciw potrzeb i oczekiwań Klientów, marka Concept wprowadziła na rynek nowoczesne systemy pozwalające odpowiednio zabudować kotłownię. Oba proponowane systemy skonstruowano, aby ułatwić montaż grup pompowych Concept, a także sprawić, aby oferowane systemy centralnego ogrzewania były nie tylko funkcjonalne, ale także maksymalnie kompaktowe.

Michał Górecki, www.womix.pl, www.concept.ik.pl

Z artykułu dowiesz się:

  1. Na co pozwalają nowe systemy do mocy 40 kW i 73 kW oferowane przez Concept?
  2. Jakie rozdzielacze centralnego ogrzewania RGP zastosowano w nowych systemach DN 25?
  3. Co warto wiedzieć o zwrotnicach hydraulicznych ZH, które zastosowano w nowych systemach DN 25?

Na co pozwalają nowe systemy do mocy 40 kW i 73 kW oferowane przez Concept?

Nowe systemy do mocy 40 kW i 73 kW stworzone zostały po to, aby móc zaoszczędzić znaczną ilość istotnej dla użytkowników przestrzeni w kotłowniach, które znajdują się w budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i pozostałych obiektach użytkowych. Dzięki temu, że wykorzystano belkę z króćcami podłączeniowymi, możliwe było zmniejszenie długości rozdzielacza, a co za tym idzie — także całego systemu. Tak stworzona konstrukcja umożliwia podłączenie grup pompowych zarówno od dołu, jak i od góry belki.

System do 40 kW zbudowano z wybranych grup pompowych, które dopasowane są do potrzeb klienta (ma on do wyboru aż trzy rodzaje: GP, GP-T oraz GP-TC) oraz zwrotnicy hydraulicznej ZH MINI — DN 25 i rozdzielacza RGO 70 2/3F albo RGP 70 3/5F-DN 25. Zamontowana zwrotnica i rozdzielacz zostały tak zaprojektowane i dopasowane, aby idealnie pasować do systemu.

Kolejny system — do 73 kW wyposażono w standardową zwrotnicę ZH 32 - DN 32 oraz rozdzielacze RGP 100 2/3F, RGP 100 3/5F - DN 25 albo RGP 4/7F - DN 25. Zostały one zaprojektowane specjalnie dla wspomnianego systemu oraz grup pompowych.

Oba wymienione systemy wyróżniają się na tle innych niezawodnością, kompaktowością, a także łatwym montażem. Istotne jest to, aby przy montażu systemu zwrócić szczególną uwagę na grupy, które będą skierowane w dół. Mają one odwrócone strony zasilania oraz powrotu (zupełnie inaczej niż w standardowych rozwiązaniach).

Nowe systemy grup pompowych

Jakie rozdzielacze centralnego ogrzewania RGP zastosowano w nowych systemach DN 25?

Wymienione wyżej rozdzielacze wykonano ze stali. Każdy ma dwie oddzielne komory — zasilającą i powrotną. Fabrycznie wyposażono je w wyjście DN 25, które znajduje się po stronie zasilającej pozwalającej podłączyć grupy bezpieczeństwa. Oprócz tego rozwiązanie to posiada izolację pozwalającą do maksimum ograniczyć straty ciepła. Aby możliwy był montaż rozdzielacza na ścianie, trzeba zastosować uchwyty naścienne DELTA (do rozdzielaczy RGP 100) albo uchwyty typu L (wykorzystuje się je do rozdzielaczy RGP 70).

Co warto wiedzieć o zwrotnicach hydraulicznych ZH, które zastosowano w nowych systemach DN 25?

Zwrotnica hydrauliczna ZH MINI — DN 25 została wykonana z wysokiej jakości stali. Wspomniana część została fabrycznie wyposażona w izolację, a także podłączenie pozwalające umiejscowić czujnik temperatury. W zestawie znajduje się także tulejka nurnikowa, która pasuje do czujnika temperatury ½". Wymiary, jakie posiada pozwalają zastosować ją w opisywanym wyżej systemie do 40 kW.

Kolejna ze zwrotnic hydraulicznych ZH 32 - DN 32 także wykonana jest ze stali. Podobnie, jak wyżej opisane rozwiązanie, ona również wyposażona została fabrycznie w izolację. Posiada także dwa podłączenia dla czujnika temperatury, a także odpowietrznika (którym jest mufa ½"), które znajdują się w górnej części zwrotnicy hydraulicznej, a także podłączenia spustu (mufa ½"), które zamocowane jest w dolnej części. W zestawie można znaleźć także odpowietrznik ⅜", który posiada zawór stopowy ½", tulejkę nurnikową do termometru ½", zawór spustowy ½" oraz cztery śrubunki 1 ¼" wykonane z żeliwa, a także uchwyty naścienne.

nowe systemy grup pompowych

Przeczytaj także:

Autor:Aneta Wojtczak

pixel